• JAK PŘEDCHÁZET SPÁLENINÁM OD SLUNCE U KONÍ

    Stejně jako lidé se mohou na slunci spálit i koně. Nejvíce jsou náchylní albíni, žluťáci, bělouši, strakoši, koně s odznaky a koně s růžovou kůží.

    Koně s malou nebo žádnou pigmentací kůže jsou náchylnější ke spáleninám od slunce. Srst a pigmentace kůži chrání před pronikáním ultrafialového záření, takže každý nepigmentovaný kůň nebo kůň s bílou či růžovou kůží je náchylnější k poškození slunečním zářením. V našich zeměpisných končinách jsou nejvíce ohroženi koně chovaní v letních měsících na trvalých pastvinách. Ale spálit od slunce se může kůň i během několika hodin na poledním slunci třeba na závodech.

    Nejčastěji bývá spálením od slunce postižena hlava a spěnky. Důvodem je, že na nich často bývají odznaky a u některých koní jsou méně pokryté srstí. Menší osrstění bývá typické pro koně plemen arab, anglický plnokrevník, appaloosa, achal-teke, ale může se vyskytnout i u koní jiných plemen.

    Spálení od slunce v podobě šupinatění  a olupování kůže.  

    Jak vypadá kůže spálená sluncem

    U většiny koní je jedinou „škodou“ způsobenou spálením zarudnutí kůže, pálení, následné šupinatění a olupování kůže. Opakované poškození však může způsobit dlouhodobé problémy v podobě zhrubnutí a šupinatění povrchu kůže, tzv. keratózy. Keratóza se někdy může změnit v rakovinu kůže – spinocelulární karcinom. Samozřejmě, spálená nebo šupinatá kůže bude koně nutit k drbání. Vzniknou drobné ranky, které mohou být branou pro sekundární infekci.

    Dlouhodobé a nadměrné vystavení ultrafialovému záření má také nepříznivé účinky na imunitní mechanismy kůže. Proto mají koně s bílýma nohama větší tendenci trpět problémy s infekcemi, jako je bakteriální folikulitida a podlomy. Tyto stavy mají tendenci se časem zhoršovat a hůře hojit.

    Jak předcházet spáleninám od slunce

    1. Primární je zajištění stinných míst ve výbězích v podobě stromů nebo přístřešku. Avšak ani největší sluneční úpal nezabrání některým koním v pastvě.
    2. Někteří majitelé koní používají opalovací krémy určené pro lidi. Vhodné jsou výrobky s vysokým faktorem voděodolnosti, které jsou bezpečné pro děti. „Barevné“ opalovací krémy se snadněji aplikují a zvýrazní případné vynechané kousky.
    3. Určitou úlevu mohou přinést masky proti mouchám, které zakrývají hlavu a nos koně. Zatímco letní deky s UV ochranou mohou pomoci chránit albíny, bělouše, strakoše a další koně, kteří potřebují ochranu po celém těle. O dekách s UV ochranou jsme podrobně psali v článku Deky v létě?
    Fotosenzitivní reakce na kůži se může objevit  nejen po spasení třezalky tečkované , ale i jiných bylin, případně po podání léčiv.

    Co dělat, když je kůň spálený sluncem

    Při prvních příznacích v podobě zarudnutí je potřeba koně umístit v chladné stáji, dokud problémy neodezní. Není vhodné přikládat mokré obklady, možné je ošetření postižených míst jemným prostředkem k péči o kůži, nejlépe s obsahem pantenolu, případně aloe vera. Pokud se na kůži objeví puchýře nebo výtok, je třeba vyhledat veterináře. Obecně platí, že léčba je symptomatická. Zahrnuje jemné lokální obklady k odstranění krust, zvláčňující krémy a případně antibiotika, pokud se objeví známky sekundární infekce.

    Fotosenzitivní reakce

    Fotosenzitivní reakce je stav, kdy nepigmentovaná a lehce pigmentovaná kůže reaguje abnormálně na ultrafialové světlo. K tomu dochází, když se v oběhu koně objeví reaktivní sloučeniny – fotosenzibilizátory. Ty se nacházejí v některých lécích, barvivech a rostlinách, včetně třezalky a některých jetelů, ale nebezpečná je například i máslovka a petržel, které obsahují látky reagující se světlem a vstřebávají se přímo v hubě koně. K fotosenzitivní reakci může dojít i v případě, kdy má kůň vážně poškozená játra.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top